Futsal

 

  Prečo práve FUTSAL?                              

Futsal je jedinou oficiálnou formou " indoor " - halového futbalu uznávanou FIFA. Hrá sa na všetkých kontinentoch sveta a má niekoľko desiatok  miliónov priaznivcov a hráčov, ktorých počet z roka na rok prudko stúpa. Preto môžeme futsal označiť ako rýchlo sa rozvíjajúcu hru, ktorá si vyžaduje bleskové reflexy, rýchle myslenie, vysoké nasadenie a množstvo nacvičených situácií.  Tým, že je ihrisko menšie a hráči sú nútení prispôsobiť sa malému ohraničenému priestoru, je hra dynamickejšia a lepšie rozvíja individuálnu obratnosť a techniku s loptou. . Počas hry musí hráč urobiť viac taktických ťahov a náročnejších rozhodnutí obmedzených priestorovou situáciou, ktorej musia čeliť a preto sú nútení zdokonaľovať svoju technickú a kondičnú stránku. Tým sa futsal stáva vzrušujúcejší, plný napätia až do konca stretnutia.

Aj takí známi futbalisti ako Ronaldo, Denilson či Roberto Carlos podľahli ako deti futsalu, čím získavali a zdokonaľovali svoju fenomenálnu obratnosť. Z minulosti môžeme spomenúť aj také veľké hviezdy ako Pelé či Zico.

   Nepochybne k hre futsal patrí aj atraktívnosť pretože:

umožňuje hráčom častejšie stretnutie s loptou 

 - dáva omnoho väčšiu príležitosť dať gól  

motivuje hráča k znovuzískaniu lopty čím ho udržuje v zápale hry  

 - zvyšuje aktivitu a spoluúčasť a znižuje nečinnosť a nudu 

 - poskytuje lepšie organizované hracie prostredie 

 - odzrkadľuje filozofiu vývoja a vyjadrenia hráča  

 - vylučuje komplikované pravidlá ako napr. off-side, ktoré zasahujú do plynulosti hry  

 - odráža úlohu trénera ako "vynálezcu"

  - umožňuje hre samej o sebe byť učiteľom

 

Futsal je veľmi všestranná hra a veľká časť jej efektivity spočíva v tom, že spĺňa vývojové potreby mladých hráčov, a preto je  vhodná ako pre deti tak i pre dospelých. 

 

  História FUTSALu                                                         

História a začiatky futsalu siahajú do roku 1930 v Montevideu v Uruguaji, kde istý učiteľ telesnej výchovy Juan Carlos Ceriani navrhol futbal pre 5 hráčov na každej strane so špecifickými pravidlami a dal mu názov futsal. Termín Futsal je odvodený od španielskych slov Futbal-FUTbol a Hala-SALa. Futsal sa od svojho počiatku hral na  ihrisku basketbalových rozmerov s využitím hádzanárskych bránok a použitím špeciálnej lopty s tlmeným odrazom s tzv "lenivou" loptou, ktorá mala veľkosť ženskej hádzanárskej lopty. Pôvodné pravidlá futsalu platia s malými obmenami dodnes.  Futsal si postupom času získaval veľkú popularitu v celej Južnej Amerike, kde v roku 1955 boli založené prvé federácie a nasledovne v roku 1965 sa uskutočnil historicky prvý medzinárodný turnaj,  Juhoamerický pohár ktorého víťazom sa stala reprezentácia Paraguaju. Rok 1971 je rokom vzniku Svetovej federácie  FIFUSA so sídlom v brazílskom Sao Paule. Prvým historickým  prezidentom FIFUSA a paradoxne neskorším prezidentom FIFA bol Joao Havelange. Po vzniku svetovej federácie FIFUSA boli odštartované pravidelné majstrovstvá južnej a Strednej Ameriky. Neskôr v roku 1982 ako inak v brazilskom Sao Paule sa uskutočnili pod záštitou  FIFUSA  prvé majstrovstvá sveta , kde domáca Brazília získala historicky prvý titul majstra sveta, ktorý nasledovne dokázala obhájiť na  svetovom šampionáte 1985 v Španielsku. V tom istom roku vzniká aj Európska federácia UEFS, ktorej členom sa stáva aj vtedajšie Československo, ktoré už bolo od roku 1982 členom FIFUSA. V roku 1988 sa svetový šampionát sťahuje do Austrálie a  okrem víťazstva Paraguaju končí aj veľkými finančnými stratami usporiadateľov, ktorý mal na svedomí dlhodobý  spor medzi FIFUSA - FIFA a nasledovný bojkot tlačových masmédií počas šampionátu. V roku 1989 sa svetová federácia FIFUSA integrovala do štruktúr FIFA, čím prevzala úlohu hlavného organizátora na nasledujúcich šampionátoch a to hneď v roku 1989 v holandskom Rotterdame, kde sa začala písať novodobá história majstrovstiev sveta, ktorú odštartovala  kolíska futsalu Brazília. Víťazné ťaženie "samby" pokračovalo aj na šampionátoch v Hong Kongu 1992 a v španielskej Barcelone, kde v roku 1996 sa Brazília nezabudnuteľne zapísala zlatým hattrick-om do histórie majstrovstiev sveta vo futsale.

            História európskych šampionátov sa začala písať v roku 1999, víťazstvom reprezentácia Ruska. O dva roky neskôr vznikajú klubové majstrovstvá sveta - Liga majstrov, kde svoju doménu potvrdzuje španielsky futsal v zastúpení mužstva Castellóne, ktoré sa stáva historicky prvým víťazom futsalovej Ligy majstrov.

            Na Slovensku  futsal ako šport existuje od roku 2003, kedy došlo k zlúčeniu Únie malého futbalu na Slovensku a Slovenského zväzu sálového futbalu. Tým vzniká združenie Futsal Slovakia, ktoré sa začlenilo do štruktúr SFZ. Od septembra 2003 sa tak rozbehli nové ligové súťaže na všetkých regiónálnych úrovniach, počnúc celoštátnou 1.slovenskou futsalovou ligou cez štyri regionálne ligy plniace úlohu 2.ligy až po okresné a mestské ligy po celom Slovensku, ktoré tvoria základ celej futsalovej pyramídy. 

 

  Pravidlá FUTSALu

 

 

 Kompletné pravidlá v PDF formáte: stiahni TU!

 

 

                         

     

  Futsal vs. Futbal

 

 FUTSAL

  - lopta č.4 s tlmeným odrazom o 30%

  - 5 hráčov

  - letmé a neobmedzené striedanie hráčov

  - zahrávanie out-u kopaním

  - 20-minútový polčas čistý čas

  - žiadne telesné kontakty a vkĺzačky

  - 4-sekundové pravidlo zahrávania

  - žiadne ofsajdy

  - päť-faulový limit, po ktorom nasleduje

    priamy kop bez múru

  - brankár nemôže chytiť rukou malú domov 

  - jedna spätná nahrávka brankárovi

  - vylúčený hráč sa môže vrátiť do hry  po

    obdržanom góle, alebo 2 minútach

 

 FUTBAL

  -  klasická futbalová lopta č.5

  - 11 hráčov

  - tri striedania

  - zahrávanie out-u hádzaním

  - 45-minútový polčas

  - žiaden time-out

  - isté kontakty povolené

  - časové obmedzenie len pre brankára

  - ofsajd

  - neobmedzený počet faulov

  - brankár nemôže chytiť rukou malú domov

  - neobmedzené

  - vylúčený hráč sa nemôže vrátiť do